• Sołectwo Jabłonowo Zamek

                   Historia wsi sięga wczesnego średniowiecza. Na rozległej zachodniej części wyżyny, według legendy, przebiegał szlak, którym przewożono z Prus do Gniezna zwłoki św. Wojciecha. Na malowniczym wzgórzu zamkowym uczyniono postój. Według źródeł historycznych Jabłonowo było już wzmiankowane w dokumencie łowickim z 1222 roku. W 1341 roku wieś funkcjonowała jako własność rycerska. W XVI wieku stała się własnością Jabłonowskich, później Działyńskich, by w latach 1641-1722 przejść pod zarząd zakonu Jezuitów. Po kasacji zakonu Jabłonowo znalazło się w posiadaniu rodzin Sumińskich i Narzymskich.

           

               Nad wsią góruje przepiękny pałac zwany też przez miejscowych zamkiem. Został on wybudowany w XIX wieku przez Stefana Narzymskiego. Następnie stał się siedzibą jego córki Marii i jej męża Feliksa Ogińskiego. Rodzina Narzymskich na początku XX wieku poniosła wielkie zasługi dla rozwoju i podtrzymania polskości. Po I wojnie światowej spadkobiercy księżnej Ogińskiej sprzedali dobra jabłonowskie. Dnia 15 lipca 1933 roku zamek z parkiem stał się siedzibą Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, a Błogosławiona Matka Maria Karłowska, założycielka zakonu, została zapamiętana jako wielka działaczka społeczna i patriotka.

           

              Na architekturę wsi obok pałacu składa się równie przepiękny neogotycki kościół p.w. św. Wojciecha, który jest dopełnieniem kompleksu pałacowo-parkowego. Budynek został zaprojektowany przez Augusta Stülera, być może na wzór kościoła św. Maurycego we francuskim Angers lub kościoła św. Mikołaja w Hamburgu. Kościół, dzięki wieży w formie iglicy i wąskim oknom, sprawia wrażenie lekkości i strzelistości.

           

           

           

          Wzgórze Zamkowe obecnie uchodzi za najbardziej rozpoznawalny symbol Jabłonowa Zamku.

           

           

           

          Jabłonowo Zamek

          Widok od strony ul. Grudziądzkiej - początek XX wieku

          Opis: Na pierwszym planie widzimy Etablissement Schutz, czyli zakład (sklep) należący do Stanisława Schutza. W tle widoczny Kościół p.w. św. Wojciecha oraz pałac Narzymskich.

          Źródło: Muzeum w Brodnicy - MB-1847-H.

           

           

  • Galeria zdjęć

      brak danych