• Sołectwo Nowa Wieś

           

                 Wizytówką wsi jest okazały dwór nazywany też pałacem. Początki jego powstania sięgają XV wieku, chociaż w kolejnych latach ulegał on licznym przebudowom, tak by ostatecznie uzyskać architektonicznie charakter barokowy. Wielokrotne przebudowy związane były z ciągłymi zmianami zamieszkujących go właścicieli. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć szlachecki ród Niedrowskich herbu Jastrzębiec, Tyzenhausów, a następnie Czapskich. W 1790 roku majątek kupił Friedrich Gottlieb Krauze z Gdańska, ale to nie przyniosło stabilizacji. Aż do 1874 roku nadal często zmieniali się właściciele. W wymienionym roku majątek Nowa Wieś odziedziczyła Martha Mathilde Marie von Alvensleben z domu Schönborn. Do rodziny Alvensleben z Ostromecka majątek należał aż do 1945 roku. Niestety właściciele osobiście nie przebywali w pałacu, tylko jego dzierżawcy i zarządcy.

           

               Pierwsza historyczna wzmianka o Nowej Wsi pochodzi z 1423 roku, kiedy została przez wielkiego mistrza krzyżackiego Paula von Russdorfa przekazana w posiadanie Hannosa von Sykow. została wtedy zapisana pod niemiecką nazwą Adelig Neudorf. W 1789 roku we wsi znajdowało się 31 domów. Majątek Nowa Wieś z czasem wyspecjalizował się w hodowli bydła rasy holenderskiej i owiec.

           

           

           

          W wyniku kolejnych parcelacji ziemi należącej do majątku przybywało po 1920 roku we wsi gospodarzy zwykle narodowości polskiej. Dla nich też swoje usługi sprawowali rzemieślnicy. W międzywojniu byli to: Dzieża - stolarz, Gorczewski - kowal, Płochacki - murarz, Józef Przydział - szewc. Sklep spożywczy prowadził pan Makowski.

           

          Warto nadmienić, że po II wojnie światowej pałac w Nowej Wsi znajdował się w całkowitej ruinie. Jego odbudowa dokonała się dzięki zainteresowaniu miejscowej ludności, która nawet wysłała w tym celu delegację do Warszawy.

           

          Nowa Wieś

          Gospodarstwo rodziny Cywińskich

          Opis: W tle drewniana zabudowa i budynki kryte strzechą.

           

           

          Zdjęcie udostępnione przez państwa Cywińskich.

           

           

           

          Nowa Wieś

          Dom zwany poniatówką

          Opis: Domy te powstały w Nowej Wsi poprzez parcelację części ziemi istniejącego tu majątku. Nazwano je poniatówkami, ponieważ podziału dokonano w 1938 roku w wyniku reformy rolnej ministra Poniatowskiego. Gospodarstwa powstały według z góry wytyczonego planu, a wygląd każdego z nich składały się: drewniany dom (6 na 10m), stodoła (12 na 10m) oraz murowana szopa (6 na 10m).

          Zdjęcie udostępnione przez pana Zbigniewa Mikulicza.

  • Galeria zdjęć

      brak danych