• Sołectwo Mileszewy

                   Początki Mileszew sięgają XIII wieku, ale ich historia nierozerwalnie związana jest z dwoma rodami - Łyskowskimi i Łangowskimi. W XV wieku wieś należała jako dobra rycerskie do Hannosa z Piecewa, a następnie do Mischena z Mileszew. W XVI wieku jako właściciel występuje w dokumentach Wit Mileszewski, a po nim Jan Orłowski. W 1773 roku majątek należał do Katarzyny Rutkowskiej z domu Kalkstein. Było tam wówczas dwóch gospodarzy, jeden pasterz, owczarz, cieśla, karczmarz i kowal. Spadkobierczynią majątku w 1789 roku została Anna Rutkowska zamężna z Konstantym Łyskowskim. W 1853 roku Mileszewy przejął ich syn Ignacy, a wieś liczyła około 585 mieszkańców.

           

                   Ignacy Łyskowski (1820-1886) to człowiek, którego działalność na rzecz polskości w zaborze pruskim do dziś budzi podziw. To on, spisując dzieło "Gospodarz", podjął się szerzenia podstaw nowoczesnej uprawy ziemi i oświaty ludowej. "Gospodarz" został nazwany małą encyklopedią rolniczą i co ciekawe był tłumaczony na różne języki. Dzieło miało aż 12 wydań, ostatnie w 1906 roku w nakładzie 100 000 egzemplarzy. Pomimo rozlicznych obowiązków związanych z prowadzeniem majątku Ignacy Łyskowski pełnił także funkcję posła polskiego do sejmu pruskiego i parlamentu niemieckiego oraz funkcję pierwszego prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

           

                   W 1925 roku Mileszewy nabył Leon Łangowski. Był on zasłużonym działaczem niepodległościowym, uczestnikiem powstania wielkopolskiego, za co został w 1933 roku odznaczony Orderem Polonia Restituta. Podobnie jak Łyskowski był on wzorowym gospodarzem. W swoim majątku przeprowadził niezbędną meliorację, a wkrótce wyspecjalizował się w hodowli zarodowej konia szlachetnego półkrwi dla wojska. Za hodowlę koni majątek Mileszewy otrzymał Złoty Medal od Ministerstwa Spraw Wojskowych. Za swoje przywiązanie do państwa polskiego Leon Łangowski zapłacił najwyższą cenę - cenę życia. We wrześniu 1939 roku został aresztowany przez Niemców, a następnie rozstrzelany w lesie w Brzezinkach koło Bachotka.

           

           

          Mileszewy

          Krystyna Łangowska przed pałacem w Mileszewach - 1939 rok

           

          Opis: Krystyna Łangowska została uchwycona w trakcie tańca na imieninach swojego ojca Leona Łangowskiego.

          Zdjęcie udostępnione przez Krystynę Warachowską.

           

           

          Mileszewy

          Pałac w Mileszewach z 1892 roku

          Opis: Ten piętrowy pałac został zbudowany w stylu klasycystycznym przez nieznanego architekta. Przez wiele lat stanowił główną rezydencję Ignacego Łyskowskiego, a później Leona Łangowskiego.

          Zdjęcie udostępnione przez potomków rodziny Szafarkiewicz.

  • Galeria zdjęć

      brak danych