• Sołectwo Piecewo i Jaguszewice

           

               Przybywając do Jaguszewic warto zobaczyć grodzisko, a nawet wspiąć się na nie, ponieważ z jego szczytu rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Jest to grodzisko wczesnośredniowieczne, którego pierwsze zasiedlenie datuje się na X wiek.

          W okresie międzywojennym Jaguszewice kojarzone jednak były z majątkiem ziemskim, którego historia sięga 1366 roku, kiedy to sędzia ziemski Jokusz otrzymał ziemię od wielkiego mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode pod nazwą Jacoschkowitz. W XVI wieku właścicielami została rodzina Wichulskich, a w II poł. XIX wieku rodzina Rutkowskich. Według ksiąg adresowych z lat 1923 i 1929 Jaguszewice stanowiły własność rodziny Mossakowskich. Ciekawostkę wśród zabudowań folwarcznych stanowi neogotycki spichlerz zbudowany w II. poł. XIX wieku i zapewne inspirowany architekturą jabłonowskiego zamku.

           

               Piecewo może poszczycić się średniowieczną metryką. Powstało jeszcze przed XV wiekiem i nosiło wówczas niemiecką nazwę Ofen, co w polskim tłumaczeniu oznacza piec. W 1407 roku miejscowość należała do Hansa von Oven (inaczej Hanusza z Piecewa). Wieś była wtedy służebnym majątkiem założonym na prawie chełmińskim o powierzchni 42 łanów. W XVI-XVII wieku używano nazwy wsi Pieczewo, a jej właścicielem był między innymi Piotr Piecewski. W 1720 roku jako właściciel widnieje Stanisław Zakrzewski. W XIX wieku Piecewo przeszło w ręce rodziny Rutkowskich, by na drodze kupna stać się własnością Floriana Gołkowskiego i jego córki Marii Mieczkowskiej z domu Gołkowskiej. Po kolejnym zamążpójściu Maria Mieczkowska nosiła nazwisko męża Meysztowicz i pod nim była znana ze swojej patriotycznej działalności. To ona, jak i zarządca majątku Ignacy Górski, czynili starania o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Maria Meysztowiczowa cały swój majątek i dobra ziemskie w spisanym testamencie przekazała jako dowód wdzięczności Helenie Górskiej.

           

           

           

          Piecewo i Jaguszewice

          Ignacy Górski - zarządca dóbr Piecewo a zarazem honorowy prezes "Sokoła"

          Opis: Ignacy Górski to patriota, który w okresie I wojny światowej aktywnie działał na rzecz powrotu Pomorza w granice państwa polskiego. Po wojnie był aktywnym działaczem jabłonowskiego oddziału Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

                                  

          Ignacy Górski -  honorowy prezes "Sokoła",                 Ignacy Górski ze swoim wnukiem i ulubionym

          zarządca dóbr Piecewo - listopad 1928r.                        psem myśliwskim, lata 30. XX wieku.

                                                                                    

          Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum rodziny Górskich.

           

           

          Piecewo i Jaguszewice

          Widok na pałac - okres międzywojenny.

          Opis: Pałac w Piecewie ściśle związany jest z losami jego właścicielki Marii Meysztowiczowej. Należała ona do grona polskich działaczy walczących o niepodległość Polski.

          Zdjęcie pochodzi z prywatnego archiwum rodziny Górskich.

  • Galeria zdjęć

      brak danych