W XV wieku Szczepanki były wsią należącą do rycerza imieniem Jakub. Wtedy też używano niemieckiej nazwy Ditterichsdorf. W XVI wieku wśród właścicieli wymienia się Macieja Strupczewskiego, Wita Mileszewskiego, Stanisława Kamińskiego, Mikołaja Świrkockiego, Wojciecha Pieczewskiego. W 1627 roku wieś należała do hrabiego Andrzeja Jenczewskiego, który posiadał majątek liczący 200 hektarów ziemi. Zabór pruski przyniósł zmianę na niemieckiego właściciela barona Michała Piotrowskiego. Do wsi zaczęli też napływać niemieccy osadnicy.
W latach 1920-1939 nadal wśród mieszkańców Szczepanek przeważali Niemcy. Jednak z każdym rokiem, w wyniku zamian z Niemcami, przybywało polskich gospodarstw. Miejscem zacieśniania sąsiedzkich relacji była karczma, w której odbywały się zabawy taneczne.
Przed drugą wojną światową we wsi działały dwa warsztaty kowalskie, jeden należał do pana Juliana Łapińskiego, a drugi do pana Piątkowskiego. Można było też skorzystać z usług krawcowej lub szewca. W celu zrobienia większych zakupów udawano się, oczywiście pieszo, do pobliskiego Jabłonowa. Tak samo co niedzielę chodzono na nabożeństwo do Kościoła p.w. św. Wojciecha w Jabłonowie Zamku.
Szczepanki
Żniwa - 1939 rok
Opis: Żniwa to był czas wytężonej pracy w polu. Mężczyźni kosą ścinali zboże, a kobiety je wiązały w snopki i ustawiały w sztygi. Na zdjęciu rodzina Szpernal.
Zdjęcie udostępnione przez Justynę Figurską.
Szczepanki
Figura Serca Jezusowego z 1935 roku
Figura została ufundowana przez Bronisława Behrendta i jego małżonkę Stanisławę z okazji roku Jubileuszowego. Z tej samej okazji u zbiegu ulic Głównej i Polnej został ustawiony pamiątkowy krzyż. Figura została zniszczona podczas II wojny światowej. Mieszkańcy wsi planowali odbudować figurę w 1949 roku. W tym celu powstał stosowny szkic i plan. Niestety ówczesna władza nie wyraziła na to zgody.
Zdjęcie udostępnione przez Marka Behrendta Zdjęcie i szkic udostępnione przez Mariannę i Janusza Piotrowskich.